On ilmoja pidellyt. Raksaviikolla 50 (22.-28.2.) alkoi ulkona olemaan jo vähän kevään tuntua. Aurinkokeräimet tuottivat lämpimimpinä päivinä 1-1.5kW ja päivässä saattoi tulla 5-10 kWh. Vesi lämpeni ajoittain yli 50 asteen. Ihan vielä ei selvitä koko kämmityksestä pelkällä auringonpaistella.
Viikon kohokohta oli putkarin käynti. Nyt tulee vettä sisälle! Putkaria varten tuli kiinniteltyä myöskaikki kaapit joihin hanoja on tulossa ja pöytälevyt. Ajatuksena olisi ollut laittaa paikoilleen myös ilman vaihdon venttiilit, mutta oli kuulemma vielä liian pölyistä. Ensi kerralla sitten.

Jee! Ei tarvitse roudata vettä teknisestä tilasta isolla tonkalla.

Pantryn hana.

Kylppärissä toimii myös vessanpönttö. Hana jäi kytkemättä, kun seinälle tuleva roiskesuojaa ei keritty asentamaan ajoissa.

Makkarin pytty ja hana paikallaan.
Muuten hommat jatkui liukuovien puitteiden ja ikkunoiden smyygien kanssa. Hidasta nypläämistä. Mutta hienoa kun saa kaikki tursuavat asiat piiloon ja ikkunat alkaa näyttää yhtenäiseltä kokonaisuudelta.

Liukuovien listat kiinnitettiin liimalla. Ikinä ei ole tarpeeksi puristimia.

Liukuovien karmien liimailua. Tässä vaiheessa alkoi olla jo liimaisjärjestys selvillä, niin ei tarvinnut irrotella karmeja.

Valmis! Viimeistelynä sellainen ”puolilistoitettu”, eli tuohon levyn reunaan tulee vielä lista smyygilautojen tyylisesti, mutta rappaus tulee listan reunaan kiinni.
Loppuviikosta saatii apua ja aloitettiin smyygien asennus isoimmista ikkunoista. Smyygit on tehty 15 mm höylätystä mäntylaudasta, joka on käsitelty Osmo Colorilla (sävy kuusi).
Oikeanlaista smyygilautaa etsittii kissojen ja kanojen kanssa koko syksyn. Tarkoituksena oli löytää kuusilautaa, eli samaa kuin mistä lattia tehtiin. Kuusilaudoissa vain kaikissa oli tosi iso pyöristys, joka ei oikein iskenyt. Lopulta löytyi hyvän mallinen mäntylauta jossa oli napakka pikku viisto reunassa. Ikkunan rungot on myös todennäköisesti männystä, joten mäntylauta itseasiassa toimii tässä hyvin. Osmon sävykin osui tosi lähelle ja kokopaketti on yhtenäisen näköinen.
Testailtiin käsittelyksi samaa liepää ja öljyä kuin lattiassakin, mutta se tuntui karmeissa jotenkin tunkkaselta.

Pitkät laudat asentui kaksinpelinä.

Ikkunat sai ryhtiä, kun ilmansulkuteipit ja muut rimat ja röpelöt saatiin piiloon.

Makuuhuoneen korkea ikkuna, hyvin menee kaikki yhteen.
Sähkäri on käynyt myös tontilla silloin tällöin asentamassa tietoliikenne kaapeleita ja rasian sinne ja tänne. Valtaosa sähkökalusteista asennetaan vasta savirappauksen jälkeen, johon ei vielä olla päästy.

Meillä on tälläinen oma sähkösuunnitelma ilman sitä spagettia. Tällä kertää kysymyksenä oli, että: ”Heeei… voisko nää valot sit kuitenkin saada himmentimen taakse?” ”Joo, totta kai!”
Todella kauniit nuo messinginväriset hanat savilaastiseinien kanssa. Minäkin noita ihailin, mutta jänistin sitten, kun en löytänyt VTTn tyyppihyväksyntäpapereita juuri muihin kuin perushanoihin ja ajattelin että voin olla rakennusvalvonnan silmätikkuna jo muutenkin riittävästi. Lisäksi silloin tuntui vielä olevan huonosti muita wc-kalusteita, rättipattereita yms., muina kuin kromin värisinä. Nythän Rej Designillakin taitaa olla ainakin kuparisia rättiksiä.
Teillähän alkaa kohta muutto pukata päälle!
Meilläkin nousi pala kurkkuun kun putkari kysyi hanojen saavuttua tontille, että: ”Onhan nää sit tyyppihyväksyttyjä?” Kyllä kaikkiin löyty paperi. Tulee kyllä hieno kontrasti messingin ja savarappauksen kesken. Vielä kun löytäisi wc paperi telineet summuut messinkisinä. Muutama on tullu vastaan, mutta vähän rimpuloita olleet.
Saatiin juuri ensimmäinen oikea huone rapattua. Aika iso urakka vielä rappauksen kanssa edessä 🙂